Barion Pixel

Egyéb kategória

Kullancsok és egyéb élősködők 2. rész

Kullancsokról és egyéb bajkeverőkről II. rész

Ezt a (bolha)cirkuszt!

Az előző részben alaposan kitárgyaltuk a kullancsok elleni védekezés fortélyait, de sajnos az ektoparaziták, más néven külső élősködők sora hosszú. Vért szívnak, betegséget terjesztenek és a csípés helyén még rettenetesen viszketnek is – ugye te is tudod már, hogy a bolhák okozta problémákkal ismerkedünk ma meg?

Az ektoparaziták ismerete minden gazdi számára elengedhetetlen.

Miért kell aggódnunk a bolhák miatt:

A bolhák – és ugyanígy más élősködők – elleni védekezés az egészségmegőrzés szerves része. A jutalomfalat egy dolog, de a külső-belső parazitáktól való védelemnél aligha adhatunk szebb ajándékot háziállatainknak.

A külső élősködők által terjesztett kórokozók betegségeket – úgynevezett vektor-közvetített betegségeket (VKB) – okozhatnak, melyek sok esetben nagyobb gonddal járnak, mint maga az ektoparazitafertőzöttség. A megfertőzött kedvencek tulajdonosaik számára is fertőzési forrást jelenthetnek. Az ektoparazitákkal való fertőzöttség közvetlen egészségügyi hatásai a bőrnél mélyebbre is terjedhetnek: a vérszívó ízeltlábúakkal való súlyos fertőzöttség például még vérszegénységet okozhat. 

Ez a problémakör sajnos egyre jelentősebb, ha a modern életvitelünket nézzük. Egyrészt a klímaváltozás által korábban ritkábban előforduló egyedek elszaporodása jellemző. Másrészt igen gyakori, hogy egy-egy nyaralás során a kisállatok is velünk utaznak, a kontinensen átívelő desztinációk pedig megkönnyítik az élősködők elterjesztését. 

Legyünk felelősségteljes gazdik, védjünk saját és gazditársaink állatkáit egyaránt. Utazás előtt kérjük az állatorvos tanácsait!

A bolhákról

A bolhák (Siphonaptera) szárnyatlan, oldalirányban lapított testű, vérszívó rovarok, amelyek emlősökön és madarakon egyaránt megjelenhetnek. A gazdaszervezeten csak kifejlett stádiumok fordulnak elő, míg a peték (tojások) és az éretlen stádiumok a környezetben keresendők. A bolhák a macskák, a kutyák és a több állatot tartó háztartásokban élő más kisemlősök gyakori élősködői. Számos kórokozó terjesztői.

Bolha

Európában a kutyákon, a macskákon és más, társállatként tartott kisemlősökön előforduló leggyakoribb bolhafajok a Ctenocephalides felis, majd a C. canis, az Archaeopsylla erinacei (sünbolha) és esetenként más bolhafajok, mint például a Ceratophyllus gallinae és az Echidnophaga gallinacea (baromfibolhák), a Spilopsyllus cuniculi (nyúlbolha) és a Pulex irritans (emberi bolha).

Klinikai tünetek, avagy mit tapasztalhatunk bolhafertőzöttség esetén?

A bolhafertőzöttség mértéke egyedenként változó. A gazdaállat tisztálkodási szokásai nagyban befolyásolják a kifejlett bolhák számát és élettartamát is. 

Bolhafésű

A klinikai tünetek megjelenése számos tényezőtől függ:

Azok a kedvencek, amelyek nem allergiásak, elképzelhető, hogy tünetmentes állapotot mutatnak, vagy csak csekély mértékben vakaróznak a bolhák jelenléte, csípésük okozta irritáció miatt. Azok a kisállatok, akik allergiásak a bolhanyálra, vagy erre fokozott immunreakciót adnak, náluk megjelenik a viszketés, szőrhullás, töredezett szőrzet, göbökkel és pörkökkel fedett bővérű foltosodás. Nem ritka a nedvedzéssel járó bőrgyulladás sem, általában háti-gerinci szakaszon és a farok környékén. A combok és a has is érintett lehet. Gyakran látható másodlagos pyotraumás dermatitisz (hot spot), gennyes bőrgyulladás és seborrhoea. Fiatal vagy legyengült állapotú állatoknál nem kizárt a vérszegénység kialakulása sem. Ha D. caninum galandféreg fertőzés lép fel, az gyakori jellemzője a még mindig zajló vagy korábban lezajlott bolhafertőzöttségre.

A szőrzet típusától függően (hosszú, vastag szőrzet), ha alacsony a bolhák száma, lehet, hogy a fertőzés teljesen észrevétlen marad. Ha sok bolha fészkel kedvencünkön, szabad szemmel is észrevehetjük őket. A bunda átfésülése azonban nyomra vezethet minket. Lehet, hogy nem látjuk a bolhákat, de a nyomukat megtalálhatjuk. A kifésült anyagot nedves itatósra vagy szövetre nyomva, emésztetlen vérre utaló vörös foltot észlelhetünk.

A BAD (bolhaallergiás dermatitis) tüneteit adó állatok esetén a bolhák jelenlétét nehéz igazolni, mert az állandó tisztálkodás hatékonyan eltünteti őket. A bolhák vagy ürülékük jelenléte, illetve a gyógykezelésre adott válasz a kisállattól megerősítheti a diagnózist. Többféle allergiateszt létezik, de egyelőre nincs 100%-os bizonyossággal működő. A probléma diagnosztizálását az is tovább nehezítheti, hogy a bolhaallergiás dermatitisben szenvedő kutyáknál nagyobb valószínűséggel fordul elő atópia vagy egyéb allergia (például eleségallergia), mint a bolhaallergiás bőrgyulladástól mentes társaiknál.

Bolhaallergia tünete

Pár szóban a terápiáról:

A legfontosabb lépés a bolhafertőzöttség megszüntetése egy engedélyeztetett ektoparaziticid készítménnyel. Ennek menetéről az állatorvos és a szakképzett eladó is kellő tájékoztatást ad. Ha a fertőzöttség súlyos, bizonyos időközönként aktuális lehet a megismétlése. A legfőbb szabály, hogy több háziállat tartása esetén nem elegendő csupán a diagnosztizált egyed kezelése. Mind a kutyusok, mind pedig a cicák kezelést igényelnek. 

A kifejlett bolhák csak kis részben okozói a fertőzöttségnek, körültekintően kezelnünk kell az állatok környezetét is, erre alkalmas, speciális szerrel. A folyamatos kezelés által egyre kevesebb lesz a bajkeverő, mígnem megoldódik a probléma. Ehhez azonban az előírásoknak megfelelően kell használnunk a szereket, hiszen a félmunka ez esetben a bolhák újbóli megjelenésével jár.

Bolhairtó csepp alkalmazása

A környezet kezelése során azokra a területekre kell koncentrálnunk, ahol az állat ideje nagy részét tölti, így annak kosarára vagy alvóhelyére. Súlyos bolhafertőzöttség esetén rendszerint a környezet és az állat kezelésére használatos készítmények kombinált vagy egyidejű alkalmazására van szükség a fertőzöttség gyors megszüntetéséhez. A környezetben tanyázó bolhastádiumok számának csökkentése más módszerekkel is elősegíthető, kiegészíthető, például a szőnyegek kiporszívózásával vagy a kedvencek fekhelyének kimosásával. 

A fertőzöttség megszüntetéséhez és így a bolhafertőzöttség vagy a BAD klinikai tüneteinek enyhítéséhez további helyi és szisztémás kezelések is szükségesek lehetnek.

Hogyan védekezzünk ellenük?

A védekezés célja mindenképpen a kiskedvencek bolhafertőzésének megelőzése. Akármilyen csúnyán is hangzik, a háziállataink és a kedvenc tartózkodási helyük és kedvenc játszópajtásaik is a potenciális bolha-élőhely kategóriába tartoznak. Bolhafészek – így már hallottuk mindnyájan, igaz? Az állatorvos segítségével keressük meg a cicáink, kutyusaink számára legideálisabb védekezési módot és szóról-szóra tartsuk be a kapott utasításokat. 

Ha csak némelyik állatot kezeljük, hatástalan a próbálkozásunk. Ugyanígy úszik el a siker a helyileg alkalmazott szereknél, ha vízimádó az állatunk

Itt is igaz, hogy nem csak az állatot kell kezelnünk, hanem a környezetet, a járműveket és a melléképületeket is..

Milyen szempontokra kell a döntéshozatalkor gondolni?

Fontos! Ha több állatot tartunk, vagy társaink szeretnek “ismerkedni”, illetve jellemzően meleg környezet esetén a bolhaújrafertőzöttség kockázata magas, így rendszeresen javasolt a profilaktikus szerek használata.

Sajnos a helyzet ugyanolyan bolha-ügyben, mint azt már tárgyaltuk a kullancsoknál: a szezonalitást a hektikus időjárás miatt el kell felejtenünk, és mint egész évben figyelmet igénylő problémára kell tekintenünk a bolhákra.

Kellő gondosság esetén viszketésmentes hosszú, boldog élet vár a család minden tagjára, legyen akár kutya, akár cica az illető.

Kutya egy virágos réten gumicsonttal a szájában

Kérdésed van? Vedd fel bátran velünk a kapcsolatot!

Item added to cart.
0 items - Ft
Whizzopet