Barion Pixel

Egyéb kategória

Kislány kezében kiskutya

Hé, tappancsos, üdv a családban!

Az előző bejegyzésben négylábú családtagunk kiválasztásához adtunk segítséget, most pedig már ott tartunk, hogy kiválasztottuk a kiskutyánkat.Ebben a cikkben felvázolunk néhány szempontot, amely segíthet az ideális kapcsolat kialakításában, egészen a kezdetektől.

Ismerkedés a döntés előtt

Legoptimálisabb megoldás az, ha többször meglátogatjuk a kiválasztott tenyésztőt és időt hagyunk a döntésre. A kicsinek is könnyebb az “átállás”, ha már korábbról ismer minket, és nekünk is jó, mert a lehető legjobb kezdéssel indulunk neki egy nagyon különleges kalandnak.

Kiskutyák egy nő ölében

Üdv az új otthonodban

Mindenkit, beleértve kicsit és nagyot, a legjobb szándék vezérel, amikor a kiskutyával hazatérve rávetik magukat és agyonszeretgetik. Ha valamit, akkor ezt nem szabad. A kicsinek rengeteg az új inger, idő kell a feldolgozásához: eltűnt anya, apa, nincsenek tesók, más a környezet, új szagok és így tovább. Valószínűleg egy-kettőre álomba merülne a sok újdonság hatására, csak a tapogató kezek nem hagyják. 

Ehelyett inkább tegyük le a kutyust és hagyjuk, hadd járja körbe a maga tempójában új lakhelyét. A gyerekekkel és a családtagokkal egyeztessünk erről már előzetesen, ne akkor kelljen csitítani őket, amikor a kiskutya okozta eufória úrrá lesz rajtuk.

Tanítsuk meg azt is az ifjúságnak, hogy a kutyatartás felelősséggel jár, odafigyelést igényel és az élő állat nem egyenlő egy új játékkal, amit félretehetünk a polcon, ha nincs kedvünk vele foglalkozni. 

A lakást is készítsük fel az új családtag érkezésére, nézzük át a házat kutyaszemmel: mit ér el, mihez fér hozzá… Tegyük magasra a növényeket (mérgezés), hozzáférhetetlenné a vegyszereket és rejtsük el a vezetékeket is. Ha van kertünk, azt is szemrevételezzük (van-e gomba, rés a kerítésen, veszélyes-éles tárgyak). Erről az előző bejegyzésben részletesen írtunk. 

A kutyabatyu tartalma, avagy mit szerezzünk be a kis jövevénynek

Kutyapelus: következetesen szoktassuk rá a kutyákat, hogy a dolgukat kint végezzék el, míg azonban ez a rendszer magabiztosan működni nem kezd, jó szolgálatot tehet a földre rögzített pelenka.

Az ürítésre készülődést látva szóljunk a kutyusnak, de ne üvöltsünk rá, és vigyük a kijelölt wc-helyre. Evés, alvás és játék után biztosra vehetjük, hogy “történni fog valami”, ezért viszonylag könnyen megelőzhetjük a baleseteket. Mivel ez a kiegészítő remek játék a kölykök szemében, érdemes lehet a szélét körberögzíteni ragasztószalaggal. Így valamelyest tovább marad a kijelölt helyen.

Kiskutya pisilt nedvszívó anyagra

Etető-, itatótálak: a választékot illetően hatalmas kínálat áll rendelkezésünkre, gazdi legyen a

 talpán, aki hamar döntésre jut a különböző funkciókat hallván. Vannak típusok, melyek csúszásgátló aljjal rendelkeznek, némelyek önadagolósak és olyat is találunk, amely a habzsolás ellen lassú evészetre kényszeríti a kutyát. Némely típus a kutya fajtájához készül, van például magas és keskeny tál kifejezetten hosszúfülű társaink számára. Anyagát tekintve lehet fém, porcelán, műanyag, válasszuk a minden szempontból megfelelőt.

Hám vagy póráz és szájkosár: sétáltatáshoz mindenképp ajánlott a hámválasztás, ugyanis egyrészt könnyebben kordában tartható vele a négylábú, másrészt pedig húzás esetén is kisebb a nyak és a hát terhelése. Fontos, hogy kérjünk szakembertől tanácsot, ha nem vagyunk biztosak a választásban. A kutya súlya, temperamentuma és kora is befolyásolhatják az ajánlott eszközfajtát.

Eledel: a kutyus korához illő táplálék elengedhetetlen a megfelelő fejlődéséhez. A tenyésztő, az állatorvos és az üzletek eladói is adhatnak e kérdésben tanácsot. Fontos azonban szem előtt tartani a száraz, ropogós falatok, a nedves-szaftos eledel és a friss ivóvíz trióját, hiszen ezek együtt eredményeznek kedvencünknek hosszú, egészséges életet. Bármelyik táplálási mód (barf, házikoszt, kutyaeledel) mellett tesszük is le a voksunkat, igyekezzünk a kutyus egyéni igényeit követni (kor, betegségek, fajta, stb.). 

Első időkben használjuk a tenyésztőnél kapott tápot és csak lassan, fokozatosan térjünk át az általunk választott étkekre. Bár él a köztudatban egy olyan nézet, hogy az önállóan enni tudó kölyök már elválasztható az anyjától, 8 hetes kornál előbb semmi esetre se vegyünk magunkhoz kutyust. 

Karám avagy a kiskutyák járókája: A lakásba érdemes beszerezni egy karámot is, így a kutyusnak külön kis tere lesz, nekünk pedig nem kell az otthonunk rombadöntésétől félnünk munkaidőben.

Bőr és szőrápolási kiegészítők: sampon, mancsvédő, sebkezelő, fésű/kefe – mindet alapos körültekintéssel válasszuk ki, alkalmazkodva a kutyus korához, fajtájához és egyéni igényeihez (bőrbetegség, szőrprobléma, genetikai hajlam, stb.). Ahogy saját magunkat sem ápoljuk káros anyagokat tartalmazó kencékkel, úgy ezt a körültekintést kutyáink is megérdemlik. Törekedjünk a 100%-ban természetes összetételű kozmetikumok és gyógyeszközök alkalmazására.

Whizzopet TIPP: Ear Gel Fültisztító Gél 

Probiotikum: legyen a házi patika része! Az új helyzet, amit a kutyusok megélnek, stresszel jár, illetve a táplálék váltása miatt is kialakulhat hasmenés. Ennek orvoslására legjobb eszköz a probiotikum, mely segít a bélrendszer egészségének fenntartásában.

Kutyaágy, szobakennel, kispléd: ezeket érdemes a kutya méretéhez igazodva kiválasztani, szem előtt tartva a strapabíróságot. Kerüljük az apró szivacsdarabkákkal töltött fekhelyeket. A szobakennel külön kis kuckót biztosít az állatoknak. 

Két kutya egy alvóhelyen

Játékok vagy ruhadarab az előző otthonából: ez afféle lelki támaszt nyújt a kölyköknek, segíti a beilleszkedést. Természetesen mi magunk is elhalmozhatjuk rágcsálnivaló játékokkal, de itt is ügyelve a biztonságra. ráadásul minél több izgalmas saját kacatja van, annál kisebb a valószínűsége, hogy a cipőinket veszi célba unaloműzés gyanánt.

Rámpa, lépcső: ha úgy döntöttünk, hogy a kutyus feljöhet a kanapéra is, segítsük a feljutását egy rámpával vagy lépcsővel. Az ágyra fel és leugrálás súlyos sérülésekkel járhat, jobb ezt is megelőzni.

Táplálékkiegészítő: korának megfelelő vitaminbevitelhez válasszunk jó minőségű kutyavitamint.

Élősködők elleni védelem: számtalan módszer áll manapság rendelkezésünkre, a nyakörvtől a cseppen át, egészen az injekciós formuláig. Kérjük szakember tanácsát a kullancs/bolha/szúnyog elleni védekezésben és ne feledkezzünk el a belső paraziták elleni készítményekről sem (féreghajtó szerek).

Állatorvos: a kutyus hozzánk kerülésétől számítva két héten belül keressük fel a kiválasztott doktort, hogy egy általános állapotfelmérésen kívül megbeszéljük a kutya oltási programját és a vérszívók elleni szer kiválasztását. Ez a látogatás megnyugtat minket, hogy a kutyánk egészséges, jól fejlődik, ha pedig gond van, időben elcsípve százszor könnyebb gyógyítani, mint egy – akár véletlenül elhanyagolt – problémát orvosolni.

Kisállatbiztosítás: az efféle biztosítás – társaságtól és konstrukciótól függően – bizonyos önrész után fedezi az állatorvosi költségeket és akár felelősségbiztosítással is kombinálható. Ha kutyusunk valakinek kárt okoz, a biztosító megtéríti azt helyettünk. 

Természetesen ezek a dolgok a legalapabb kutyatartási eszközök, ezen kívül kismillió szükséges és szükségtelen kiegészítőt találhatunk a felszereléssel foglalkozó szaküzletekben. Kutyatáska, kutyaház, ruhák, kutyaajtó, klikker, utazási kellékek és megannyi játékszer. Rajtunk és a pénztárcánkon múlik, hogy milyen dolgokat vásárolunk meg kedvencünknek. 

A következő héten kicsit megszakítjuk a kiskutyákról szóló bejegyzés sorozatot és egy nagyon aktuális témával érkezünk. Még jószerivel be sem köszöntött a tavasz, az igazi tavasz, de a kullancsok máris felbukkantak. A vérszívók elleni védekezéshez adunk tanácsokat legközelebb, hogy minél kevesebbszer kerüljön elő az a bizonyos csipesz.

Várunk benneteket, addig pedig jó szaladgálást és sok ínyenc jutalomfalatot kívánunk hűséges társaitoknak!

Kérdésed van? Vedd fel bátran velünk a kapcsolatot!

Item added to cart.
0 items - Ft
Whizzopet