Barion Pixel

Egyéb kategória

Támadnak a kullancsok - 1. rész

Kullancsokról és egyéb bajkeverőkről I. rész

Kullancs ellen, mondd, mit tegyek?

Idén szeszélyesebb az időjárásunk, mint valaha, így arra az elhatározásra jutottunk, hogy szót kell ejtsünk a séták réméről, a gazdik által oly nagyon rettegett kullancsokról.

Kullancs

Ezek a vérszívók elsősorban szezonális problémát jelentenek, hiszen kora tavasztól késő őszig kell felvérteznünk négylábú társainkat, télen némi nyugalmunk van tőlük, azonban az utóbbi években nem volt pusztító, kemény fagy, mely a szaporodásban visszavetné őket, így érdemes a hideg hónapokban is résen lenni. Mind a kutyák, mind a cicák számára veszélyforrást jelentenek, de tény, hogy a macskák kevesebb problémával számolhatnak kullancsok által, mint a kutyusok.

Azontúl, hogy a kullancsok megjelenése sem túl esztétikus, sokan viszolyognak az eltávolításuktól is. Ez azonban elkerülhetetlen, amennyiben ki szeretnénk védeni az általuk terjesztett betegségeket.

Két olyan fertőzés van, melyet ezek az állatok hurcolnak, az egyik a Lyme-kór, a másik pedig a Babesiosis (Babézia). 

A Lyme-kór baktérium által betegíti meg négylábúinkat, ami azonban kizárólag vérvizsgálat által mutatható ki. A kórság kikezelése hosszú, nehézkes folyamat, mely jelentős költségvonzata mellett procedúrát is jelent a gazdinak és a kiskedvencnek is. A Lyme-kór fertőzése védőoltással kivédhető, ez azonban nem képezi az alap oltási program részét, így külön kell igényelni állatorvosunktól. Bár egy plusz költség ez is, jóval kedvezőbb, mint a megbetegedés gyógyítására fordítandó összeg. A védőoltás csak a betegségtől óvja állatainkat, a kullancs ettől függetlenül nem kerüli el őt és hazahurcolva a bundán, minket könnyen megfertőzhet.

Kutya az állatorvosnál

A Babesiosis egysejtű parazita által okozott betegség, mely gondos gazdik számára kevesebb kihívást jelent, mint a Lyme-kór. Ez a megbetegedés könnyen kezelhető abban az esetben, ha a legelső gyanújeleknél felkeressük az állatorvosi rendelőt. A levertséget tanúsító, étvágytalan állat mindig intő jel, számtalan betegségre utalhat. Ha ezen kórkép áll fenn, megváltozik a vizelet színe is (a megszokottnál sötétebb sárga lesz). 

A babesia kórokozója a vörösvérsejteket teszi tönkre, így súlyos vérszegénységet, valamint szövődményesen máj-, vese- és hasnyálmirigy elégtelenséget okozhat. Idősebb állatoknál súlyos, gyakran visszafordíthatatlan károsodást okozhat rövid idő alatt. Kezelés nélkül sárgaságot okoz, majd elhullást.

Akár cicánk, akár kutyánk van, ügyeljünk a kullancsok és egyéb élősködők elleni védekezésre mind külső, mind belsőleges formában. 

Számtalan megoldás létezik már a kullancs elleni védekezéshez, mindnek van előnye és hátránya is. A legjobban akkor járunk el, ha szakértőtől kérünk segítséget, legyen ő akár állatorvos, tenyésztő vagy éppen szakképzett eladó kedvenceink áruházaiban. 

A készítmény lehet szájon át adható tabletta, gyógyszeres nyakörv, cseppentős (spot-on) formula vagy sampon, spray is, vegyük sorra a mérlegelendő szempontokat. 

A legelső kritérium, amitől nem térhetünk el az állat maga. A védekezést egyénre kell szabni, így biztosítható a jó eredmény. Mindig az állatfajtára specializált szert alkalmazzuk, ugyanis egy kutyáknak készült készítmény védelem helyett súlyos mérgezést vált ki a cicáknál. Ezenkívül az alábbiak is mérvadóak:

Jelenleg a legbiztonságosabbak a tablettás készítmények. Ha valaki fél a hosszú hatású készítményektől, akkor válasszon 4 vagy 5 hetes hatásidejű tablettát. Vannak már olyan kombinált tabletták, amik a szív-és bőrférgek lárváira is hatnak. Ha sokat sétálnak erdőn, mezőn vagy vizet kedvelő a kutya, akkor célszerű a tablettát választani. Nincs több mellékhatása, mint bármilyen más szernek. 

Kutya ülve figyeli. mit kap

A rácseppentős készítmények kevésbé hatékonyak, a fürdetéssel veszítenek hatásidejükből. A nyakörveket szorosan kell használni, hogy megfelelő legyen a bőr-nyakörv kontakt. 3-4 hetente célszerű levenni és a rárakódott szennyeződésektől megszabadítani. Szökős állatnak nem javasolt!

Akármilyen népszerű vagy magasan értékelt védekezési formát is alkalmazunk, tudomásul kell venni, hogy 100%-os védelem egyszerűen nem létezik. Nem csupán hibalehetőség okozhatja a problémát, de az állatok szervezete és maga a vérszívók is másként reagálnak a szerekre.

Ha biztonságban akarjuk tudni szeretett társainkat, az elővigyázatossággal tehetjük meg az első lépést. Kerüljük a gazos, gondozatlan sétahelyszíneket, a dús aljnövényzetű területeket. A kullancsok által meghódított vidékekről minden évben készítenek térképet is, érdemes ezt is szemrevételeznünk.

Tipp: https://www.fleatickrisk.com/hu/maps 

Kullancs térkép

Forrás: medikids.hu

A sétából hazatérve első dolgunk legyen a kutyusok és cicák átvizsgálása, ezzel sok esetben a csipesszel való eltávolítást is megúszhatjuk. A vérszívók ugyanis soha nem azonnal vetik magukat vénára, először órák hosszat keresik a megfelelő helyet a táplálkozáshoz. Ez a szokásuk a mi malmunkra hajtja a vizet, az idő nekünk dolgozik, ha rögtön vizsgálódni kezdünk, könnyen begyűjthetjük a bundásokon sétáló bajkeverőket.

A kullancs eltávolításával kapcsolatban a legfontosabb szempont, hogy mindenképp meg kell próbálni eltávolítani! Valamelyik irányba lazán kezdjük el csavarni egy kullancskiszedő csipesszel vagy egy egyszerű szemöldök csipesszel. Ne nyomjuk össze, mert ilyenkor a kórokozókat nagyobb valószínűséggel fecskendezi be a kutyába. Ha az eltávolítás nem sikerül tökéletesen és a feji rész bent marad, akkor csak egy kis helyi gyulladás alakul ki. A gyulladásos váladékképződéssel együtt pedig hamarosan távozik a feji rész.

Kullancseltávolító eszköz

A séták garantálják az egészséges hosszú életet négylábúinknak, nekünk is jót tesz a testmozgás, a vérszívók ellen pedig tudunk védekezni. Jön a jóidő, ne szegje kedvünket a kullancsok felbukkanása, ne árnyékolja be közös időtöltésünket az aggodalom. Legyünk körültekintőek és pórázra fel!

Jó futkározást kíván a Whizzopet, következő alkalommal pedig folytatjuk a bolhákkal.

Hamarosan: 

Kullancsokról és egyéb bajkeverőkről II. rész – Bolhák, szúnyogok 

Kullancsokról és egyéb bajkeverőkről III. rész – Féregtelenítés

Kullancsokról és egyéb bajkeverőkről IV. rész – Veszettség

Kérdésed van? Vedd fel bátran velünk a kapcsolatot!

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft
Whizzopet