Barion Pixel

Egyéb kategória

Kiskutya egy nő kezében

Hogyan válasszuk ki leendő kutyusunkat?

A kutyák nem véletlenül érdemelték ki az ember leghűségesebb társa címet, hiszen valóban sok örömteli percet okoznak nekünk – feltéve, ha megfontoltan választunk. Mire is gondolok pontosan?

Az emberek többsége eleinte csak nagyon tág körvonalakban gondolkodik, például, hogy kiskutyát szeretne, avagy jó számára egy felnőtt, akár idősebb példány is. Aztán egy hozzáértő (tenyésztő, állatorvos, állatgondozó vagy épp egy tapasztalt gazdi) felteszi a “szokásos” kérdéseket és máris belesápad az ember. Ennyi szempontot figyelembe kell venni? – kérdezik sokan meglepetten. Bizony, bizony. Ha kiegyensúlyozott, harmonikus közös életre vágyunk, az új családtag kiválasztását igen alaposan át kell gondolni.

Az emberek többsége eleinte csak nagyon tág körvonalakban gondolkodik, például, hogy kiskutyát szeretne, avagy jó számára egy felnőtt, akár idősebb példány is. Aztán egy hozzáértő (tenyésztő, állatorvos, állatgondozó vagy épp egy tapasztalt gazdi) felteszi a “szokásos” kérdéseket és máris belesápad az ember. Ennyi szempontot figyelembe kell venni? – kérdezik sokan meglepetten. Bizony, bizony. Ha kiegyensúlyozott, harmonikus közös életre vágyunk, az új családtag kiválasztását igen alaposan át kell gondolni.

Alvó kiskutyák

Ragaszkodunk a tenyésztőtől vásárolt, törzskönyvezett állatokhoz, vagy “csupán” a jó szívünk vezérel és egy menhelyen árválkodó kutyusnak szeretnénk jobb életet teremteni? Ezt a kérdést a közös jövőnk érdekében kell tisztázni. Ha tenyésztőtől vásárolunk kutyát, érdemes alaposan elbeszélgetni a kutyák táplálásáról, megtekinteni a tartózkodási helyüket, a körülményeket és információt szerezni a szocializálási és nevelési módszerekről, amelyekkel a szakember dolgozik.Ha szaporítótól vagy családi szaporításból származó kutyát választunk, több probléma is felmerülhet. A nem megfelelő háttér, a szakszerűtlen nevelés és a szaktudás illetve a tapasztalat hiánya mind olyan tényezők, melyek miatt később konfliktusaink lehetnek.

Hím vagy nőstény a szívünk vágya? Van, akinek ez mindegy, mások korábbi tapasztalataik, vagy nemekre jellemző tulajdonságok (dominancia, tüzelési viselkedés, személyiség, stb.) miatt döntenek így vagy úgy.

Milyen fajtát válasszunk?

Ez ismét egy olyan kérdés, amelyre rengeteg szempont alapján rajzolódik ki a válasz. Nézzük őket szépen sorban!

Az otthonunk, a kutyus leendő lakhelye: nem mindegy, hogy egy aprócska panelbe vagy nagy kerttel rendelkező házba visszük haza új társunkat. Kinti/kinti-benti esetleg szobakutya lesz? Nem túl nagy testű egy beagle, de imád ásni. Ha szenvedélyünk a kert virágokkal való benépesítése, nem biztos, hogy jó döntés ez a fajta. Ugyanígy problémákba ütközhet egy németjuhász a tizediken. Hatalmas mozgásigény, nagy hang – lesz időnk sétáltatni? Nem lesz vita a szomszédokkal, ha magára marad a kutya és esetleg jelez a lépcsőházban járókra?

Fontos szerepet játszik a biztonság is, hiszen egy kölyök bármivel képes játszani, amihez hozzáfér. Rejtsük el a kilógó vezetékeket, ne férjen hozzá a vegyszerekhez és alaposan szemrevételezzük a növényeinket is. 

A kutyák emésztési folyamata más, mint nálunk, embereknél. A lenyelt dolgok akár 8 órán át az emésztőrendszerben állnak, ezalatt pedig súlyos, akár halálos károkat okozhatnak. 

Mindig szóljunk rá, ha a virágok körül sertepertél: ez nem növényféltés, hanem valódi veszély. Számtalan közkedvelt szoba és kerti növény igényel kiemelt figyelmet: a leander, az aloe vera, a begónia, a fokhagyma, és a százszorszép is, hogy csak néhányat említsünk a leggyakoribbak közül. Ha kutyát veszünk magunkhoz, az életünk minden területén új nézőpontok kerülnek felszínre. 

Bár kezdetben mindnyájan afféle “minden pénzt megér” mentalitással futunk neki a családbővítésnek, de érdemes átgondolni a kutyatartást anyagi szempontból is. Az állatorvos nem olcsó, és a fajta bizony ezt is befolyásolja. Egy nyomott orrú fajta az esetek többségében több egészségügyi problémával rendelkezik, mint egy hosszúorrú. A lágyszájpad-, az orr-, légcsőszűkület egyaránt a gyakori eltérések közé tartoznak.

Kiskutya sztetoszkóppal a szájában egy orvos kezében

Az alkati sajátságok és a genetika is okozhatnak betegségeket,pl. allergia, légcsőszűkület, tacskóknál a porckorongsérv, a nagyobb fajtáknál pedig csípőeltérések, patellaficam vagy gyomorcsavar.

Nézzünk utána, kérjünk tanácsot – akár az állatorvostól, akár a tenyésztőtől – az etetéssel kapcsolatosan is. A megfelelő táplálék meghosszabbítja társaink élettartamát, javítja az életminőséget, a kondíciót és megelőz számos egészségügyi tünetet.A kutyus korától, méretétől és fajtájától függően válasszunk etetési módszert. Létezik úgynevezett BARF, mely nyers táplálékot jelent, a szaküzletekben és hipermarketekben számos száraz és nedves táp áll rendelkezésünkre, és a gazdik egy része a házikosztra voksol. Mindegyiknek van előnye és hátránya is, válasszunk körültekintően úgy, hogy a kutyánk is és mi is elégedettek legyünk.

Milyen célból vásároljuk a négylábút? Családi társ lesz és fontos, hogy jól kijöjjön a gyerekekkel? Házőrzőnek tartjuk? Afféle sporttársra vágyunk, aki rávesz minket a rendszeres mozgásra? Idős embernek szánjuk, aki ezzel motivációt és társat kap a magányos mindennapokra? 

Mennyi időt tudunk szánni a kutyánkra? Ha nagy mozgásigényű fajtát választunk, naponta többször készülhetünk a sétára/futásra/játékra, akár esik, akár fúj. Nem szívesen mozdulunk ki munkából hazatérve? Keressük akkor a “lustább” fajtákat. Érdemes azt mérlegelni, hogy állandó társaságot igényel-e a kutyus vagy nyugodtan elvan egyedül is. Ha sokat dolgozunk, nyugodtan lehetünk-e anélkül, hogy hazaérve a szétszedett lakás fogadna bennünket.

A lakhely, a pénztárcánk és a türelmünk is beleszólhat a szőrtípusba is: ha hosszú szőrű, állandó gondozást, kozmetikát igénylő kutyát választunk, azzal foglalkozni is kell. Az elhanyagolt bunda ugyanis a rossz megjelenés mellett problémákat is okozhat, például bőrgomba megjelenését. Ha nem akarunk állandóan porszívózni, rövid, szőrét nem vagy alig hullató fajtában gondolkodjunk. 

Ha úgy visszük haza az új barátunkat, hogy nem egyedüli háziállat lesz, hanem már várja otthon másik kutya vagy épp cica, erre is figyelmet kell fordítanunk. Némelyek gond nélkül barátkoznak, de más fajták nem tűrnek meg konkurenciát. Ez függhet a fajtától és a személyiségtől is.

Némely gazdi szereti, ha kutyája képes különleges trükkök elsajátítására az ül-fekszik, gyere ide parancsokon felül, azonban hiába a kitartó nevelés és gyakorlás, ha a négylábú nem a tanulékony, betanítható fajták közül való. 

Kutya szemüvegben laptop előtt

Ha eldöntöttük milyen fajta legyen, kezdődhet a keresgélés. Mi jöhet ilyenkor szóba?

  • tenyésztők felkeresése
  • menhelyek meglátogatása
  • internetes keresés
  • ismerősök segítsége
  • kutyás magazinokban feladott hirdetések

Megtaláltuk a nekünk való fajtát és azt is tudjuk, honnan hozhatunk el egy kutyust? Nagyszerű! 

Az első találkozás

A szakemberek a menhelyen, a tenyésztők vagy a korábbi gazdi sokat segíthet tanácsaival, érdemes ezeket megfogadni, hiszen ők ismerik legjobban a kutyák személyiségét, félelmeit, szokásait. Kérdezzünk bátran és közben ismerkedjünk meg a kutyusokkal. Ne gagyogjünk, gügyörésszünk nekik, mint gyakori ez a kisbabák esetén, mert ettől inkább megijednek, mintsem feloldódnak. 

Sokszor a kutyák választanak gazdit maguknak, egyszerűen odamennek és az ember máris elolvad. Ha egy kutya nagyon félős, nagyon át kell gondolni, hogy őt vennénk-e magunkhoz, ugyanis az ő nevelésükhöz elengedhetetlen a rutin, tapasztalat a gazdi részéről, hogy a későbbiekben ez ne okozzon problémát. Ha a kutya magától jön hozzánk, az a szimpátia kifejezése, ezáltal pedig minden esélyünk megvan egy jó kapcsolatra hosszú-hosszú éveken át.

Kislány kiskutyát kap

Ugye, nem is olyan egyszerű ez a hozunk egy kutyát döntés. Hiába az elhatározás, a vágy egy társra, ha nem tudjuk, mik az elvárásaink és a már meglévő feltételek (lakás mérete, anyagi helyzet, meglévő háziállatok, stb., aligha jutunk előbbre. Tegyük fel magunknak a fenti kérdéseket, beszéljük át alaposan a családtagjainkkal és ha kell, hagyjuk érni a döntést. Nem mindenki vágja rá kapásból, melyik fajta a hozzávaló és ez nem is baj. Lapozgassuk át a kutyakalauzokat, olvassunk utána az interneten. Számos teszt és kérdőív áll a leendő gazdik rendelkezésére, hogy segítse ezt a folyamatot. 

Jó keresgélést, utána pedig boldog közös életet kívánunk!

Kérdésed van? Vedd fel bátran velünk a kapcsolatot!

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft
Whizzopet